Sign up for Jen's Newsletter

Friday, 27 January 2017

Feed your family for £2 per person per day Challenge

When I Came across the challenge to feed your family for £2 per person per day I thought this was a great idea. The challenge was started by Voucherbox with a charity called Zamcog who support Zambia's most vulnerable children.

In Zambia it costs £2 a day to feed and educate a child. To challenge the way we think about food and the amount of food we waste and money we spend this challenge is asking if you can feed your family for £2 per person per day.

Upon reading this challenge initially I thought it wouldn't be that hard because there are so many supermarket value brands now that I thought one day at £2 a person wouldn't be too hard to work out. The example I was sent before the challenge used a lot of value brands and canned or jar products which can be cheap. I decided to take this challenge a little further and see if I could feed my family for £2 a person for a day but following the Slimming World plan using healthy eating as a basis and avoiding processed foods as much as possible. I wanted to see if it was possible to use fresh fruit and vegetables and still do this challenge. Well the news is that it is possible. I found a number of meals that were possible to make cheaply which I shall write a full blog post about another day. This however was my favourite meal plan and the costs involved.



Breakfast Overnight oats made with 40g Porridge oats, Fat free natural yoghurt, and an apple.

Lunch Jacket Potato with grated cheese, baked beans, and cucumber wedges

Snacks An apple and 2 Sweetclems

Tea Butternut Squash Risotto


All three of us ate this for one day and although we usually eat more it was enough and really showed us how much we spend on food. This calculated at exactly £2 per person for the day. The breakdown of how it added to this is as follows.

The Overnight oats were made using 1/4 of a large pot of Nume Fat free natural yoghurt from Morrisons, 40g Morrisons Savers porridge oats, and an apple from a bag of dessert apples from Morrisons. The oats worked out at 3p for the oats, 19p for the yoghurt (when bought 2 for £1.50 on the pots of yoghurt), and 19p for the apple.

The jacket potato was made using a potato from a big bag of Morrisons Wonky potatoes at only £1.12 a bag, 40g of Morrisons 30% less fat grated cheddar cheese, 1/2 a can of Morrisons baked beans (from a 4 pack for £1.17) and a quarter of a cucumber. The jacket potato worked out at 15p for the potato, 24p for the cheese, 15p for the baked beans, and 13p for the cucumber.

The snacks were an apple (again 19p from the same bag) and 2 sweetclems from a bag of 10 for £1 from Morrisons.

For the Risotto I made 5 portions using 2 Butternut squashes, 1 pack of Arborio rice, 3 small red onions, stock, bay leaf, paprika and dried parsley, it cost £2.65 so 53p a portion and makes a good size portion as shown below.


During the challenge I decided to buy all ingredients at just the one shop however to save a little more money I would suggest the following:
- Shop around for example fat free natural yoghurt is available more cheaply at Aldi.
- Look at local fruit and vegetable shops for what they have and compare the costs as the fruit can often be bought more cheaply by shopping around.
- I used grated cheese however buying a block of cheese and grating it yourself is likely to be much cheaper.
- The baked beans I used were not the cheapest available more money could be saved on these.

If you would like to read more about the Voucherbox £2 challenge and Zamcog and the work they do with vulnerable children to feed and educate the in Zambia you can click here

This is a collaborative post






1 comment:

  1. Thank you for your post! We will be donating £50 to Zamcog which will feed, educate and clothe an at-risk child in Zambia for 1 month.

    ReplyDelete